Artykuł w gazecie „Extra Sierpc” – Z myślą o chorych

Z myślą o chorych

(tekst umieszczony w gazecie „Extra Sierpc” w styczniu 2017)

W Kolczynie (gmina Gozdowo) otwarto ośrodek opiekuńczo-leczniczy. To pierwsza tego typu placówka na terenie naszego powiatu. Przystań znajdują tu osoby schorowane, którymi nie mają możliwości opiekować się rodziny.

Na potrzeby ośrodka zaadaptowano budynek byłej szkoły podstawowej, który rozbudowano i wyremontowano. Jest tu sześćdziesiąt osiem miejsc, z czego czterdzieści przeznaczono dla pacjentów, których koszty pobytu pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Mamy osiemnastoletnie doświadczenie. Działamy w czterech powiatach, sześciu gminach. Kiedy planowaliśmy budowę kolejnego zakładu opiekuńczego, przez przypadek trafiliśmy do gminy Gozdowo. Udało nam się nawiązać dobrą współpracę z władzami. Był gotowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nie zastanawialiśmy się długo – powiedziała Agnieszka Obermeyer, prezes firmy Palium.

 

Opieka przez całą dobę

Zakład nie jest konkurencją dla Domu Pomocy Społecznej. Tu przyjmuje się wyłącznie ludzi ciężko chorych. Nie ma ograniczeń wiekowych. Pacjenci są otoczeni całodobową opieką pielęgniarek i opiekunek medycznych. Jest prowadzona rehabilitacja, są terapeuci oraz psycholog. W ośrodku jest również zatrudniony lekarz. Maria Szczepanowska cieszy się zaufaniem pacjentów, potrafi z nimi rozmawiać.

– Nasza kochana pani doktor – mówią o niej pensjonariusze.

Wielu pacjentów nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, czasem nie ma z nimi nawet kontaktu.

– Na co narzekam? Tylko na to, że nie mogę sama chodzić i spędzam dużo czasu w łóżku. Poza tym, wszystko jest dobrze – powiedziała jedna z pań.

Zatrudnienie w ośrodku już znalazło ponad dwadzieścia osób z najbliższej okolicy. Przeszli pierwsze szkolenia. Docelowo planuje się, że w zakładzie będzie pracowało 30-40 osób.

 

Wigilia w nowym domu

Przed wigilią do ośrodka przyszli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gozdowie. Mieli małą niespodziankę – przedstawienie jasełkowe. Ci, którzy mogą się poruszać nagrodzili gromkimi brawami występ małych aktorów. Harcerze podzielili się Betlejemskim Światłem Pokoju. Życzenia najpiękniejszych świąt złożyła Młodzieżowa Rada Gminy Gozdowo, która miała dla wszystkich wspaniałe pierniki. Wójt gminy przekazał obraz kościoła w Gozdowie.

– Wielka to dla nas przyjemność gościć państwa u nas. Dziękujemy za piękny występ i życzenia. Zawsze będziemy was bardzo mile gościć. Zapraszany do cyklicznych spotkań. Starszą młodzież proszę o udział w wolontariacie – powiedziała prezes.

W ośrodku nie zabrakło choinki. Był też betlejemski żłóbek. W czasie świąt wielu pensjonariuszy odwiedzali najbliżsi. Pensjonariuszom składano życzenia – zdrowia, zdrowia, zdrowia. Opiekę duchową nad nimi sprawuje proboszcz z Gozdowa, ks. Stanisław Opolski.

MAT